Społeczeństwo XXI wieku boryka się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich są silne bóle pleców. Może być to zwiastun nadchodzącej choroby lub też wynik zaniedbań i nieodpowiednich nawyków. W wielu przypadkach jest to po prostu lekceważenie lekkiego z początku bólu i brak odpowiednich ćwiczeń, mających na celu poprawę kondycji pleców.

 

 

Kto najczęściej cierpi na bóle pleców i dlaczego?

 

Odpowiedź z jednej strony jest banalna, ale z drugiej też dla niektórych zaskakująca. Na ból pleców skarżą się przede wszystkim młode osoby, między 20 a 40 rokiem życia.

 

W przypadku dorosłych jest to po prostu kwestia przyjmowania złej postawy przed komputerem, przed którym spędza się każdego dnia co najmniej kilka godzin. Na bóle pleców w dużej mierze skarżą się ci, którzy mają pracę biurową i na swoim stanowisku siedzą osiem godzin. W takiej pracy ważne jest, aby zwrócić uwagę na fotel. Powinien być od dostosowany do osoby, która z niego korzysta i w odpowiedni sposób wyprofilowany tak, aby kręgosłup układał się naturalnie. Wtedy nie jest obciążony, a ból nie powinien się pojawiać. Inaczej jest w przypadku ciągłego pochylania się, garbienia – to nie sprzyja zdrowiu pleców oraz odcinka szyjnego. Niestety w wielu przypadkach takie złe nawyki przenosi się później do domu.

 

Ćwiczenia na kręgosłup

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa w wielu klubach fitness oraz prywatnych punktach rehabilitacyjnych zaczęto organizować zajęcia dla osób, które skarżą się na ból pleców. Prowadzone są one przez wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki regularnym ćwiczeniom można zredukować ból pleców oraz rozluźnić i wzmocnić mięśnie jednocześnie. Odpowiednie ruchy wzmocnią także kręgosłup oraz wpłynął pozytywnie na całą sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że efekty widoczne będą dopiero po kilku ćwiczeniach, dlatego potrzebna jest tutaj systematyczność, zaangażowanie oraz korekta złych nawyków. Część ćwiczeń można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu.