To, co jemy, ma wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie każdego dnia. Ile razy zdarzyło się tak, że po sytym obiedzie nie mieliście siły, aby wstać z krzesła? Koszula nagle stała się za ciasna, a spodnie w pasie zbyt obcisłe – znacie to? Jedząc tłuste, ciężkie potrawy w dużej ilości nie tylko szkodzimy zdrowiu, ale także naszej sylwetce. Nieprawdą jest, że tyje się tylko od cukru. Ciężkostrawna dieta również prowadzi do nadwagi, ale dodatkowo podwyższa poziom cholesterolu, co w efekcie końcowym doprowadzić może do wielu chorób.

 

Jak się odżywiać?

 

Należy przede wszystkim przestrzegać złotej zasady pięciu posiłków, którymi są kolejno:

 

-śniadanie,

-II śniadanie,

-obiad,

-podwieczorek,

-kolacja.

 

Każdy z tych posiłków powinien być zjedzony w odstępie 3-3,5 godziny. Śniadanie należy zjeść do godziny czasu po przebudzeniu, zaś kolację najlepiej dwie godziny przed snem. Pierwszy posiłek powinien być syty. Zaleca się jedzenie jajek (w różnej postaci, ale nie smażonych na maśle), twarożku, pełnoziarnistego pieczywa. II śniadanie to najczęściej owocowe napoje (soki świeżo wyciśnięte) lub jogurty naturalne z owocami (nie mylić z jogurtami owocowymi). Przy przygotowywaniu obiadu panuje dowolność, jednak należy pamiętać o tym, by unikać produktów tłustych, ciężkich, czyli odstawiamy smalec, olej, mąkę. Zamiast typowych makaronów dobrze jest sięgnąć po te bezglutenowe, które w smaku praktycznie niczym się nie różnią. Mięso dobrze jest ugotować, upiec lub przyrządzić na parze. Do tego warzywa, które zawierają pełno witamin. Radzi się również zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją jogurtem naturalnym. Kolacja powinna być lekka i spożywana w niewielkiej ilości. Zaleca się sałaty z dressingiem przygotowanym samodzielnie.

 

Jakie są plusy zdrowego odżywania?

 

 

Przede wszystkim czujemy się lepiej, lżej, spada nam waga, jeśli dodatkowo uprawiamy sport, mamy pełno energii przez cały dzień, ponieważ regularnie dostarczamy naszemu organizmowi tego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko zachorowania na chociażby cukrzycę. Nie zostało to jeszcze wspomniane, ale ograniczenie cukru przy zdrowym odżywianiu to podstawa!