Pełny, śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie. Jednak coraz więcej osób ma problemy z uzębieniem i to w różnym przedziale wiekowym. Spowodowane jest to między innymi:

 

-ogólną niechęcią do dentystów – jak się okazuje mało osób decyduje się na wizytę kontrolną u dentysty, większość z nich udaje się do lekarza tylko wtedy, kiedy odczuwa silny ból w jamie ustnej, którego nie można zwalczyć na własną rękę np. środkami przeciwbólowymi,

-ogromną zawartością cukru w wielu produktach spożywczych oraz napojach gazowanych – cukier niszczy szkliwo oraz prowadzi do wielu ubytków (problem tej w dużej mierze dotyczy dzieci),

-niedokładną higieną jamy ustnej – stosowanie nieodpowiednich past do zębów, szczoteczek, które podrażniają dziąsła,

-paleniem dużej ilości papierosów – żółte zęby palaczy to problem standardowy, ale chorób na tym podłożu jest znacznie więcej,

-gryzieniem różnego rodzaju przedmiotów – najczęściej gryziemy ołówki, długopisy, a przez takie działanie może łatwo dojść do uszkodzeń mechanicznych, np. ukruszenia zęba.

 

 

Zaleca się więc, aby już od najmłodszych lat wpajać dzieciom konieczność regularnego chodzenia do dentysty. Szybka reakcja na pojawiające się ubytki może uchronić przed wieloma chorobami zębów oraz dziąseł.

 

Najpopularniejsze choroby jamy ustnej:

 

1.Kamień nazębny – dotyka głównie dorosłych. Jest wynikiem picia kawy, czarnej herbaty, palenia papierosów, niedokładnej higieny jamy ustnej. Kamień może usunąć tylko dentysta.

 

2.Zapalenie dziąseł – to choroba przewlekła, która powstaje na skutek zaniedbania zębów. Podczas zapalenia dziąseł może dojść do ich krwawienia np. przy szczotkowaniu. Leczenie dziąseł w zaawansowanym stadium wymaga stosowania dodatkowych leków i maści.

 

3.Paradontoza – inaczej nazywana zapaleniem przyzębia. Nieleczona może doprowadzić do utraty zębów. Jednym z objawów jest obrzęk dziąsła oraz pojawienie się wydzieliny ropnej.

 

 

4.Próchnica – skutkiem próchnicy jest pojawienie się ubytków. Próchnica wywoływana jest przez bakterie.