Na bóle stawów skarżą się w dużej mierze osoby starsze. Ludzie borykający się z tym problemem mają trudności z poruszaniem się, gdyż stawy - dla przypomnienia – są ruchomymi połączeniami kości. Niektórych może zadziwić fakt, co tak naprawdę wpływa na ich stan. Są to nie tylko ćwiczenia, różnego rodzaju obciążenia, ale przede wszystkim jedzenie. Najistotniejsze są witaminy, dzięki którym stawy mogą zachować świetną formę przez wiele długich lat.

 

 

 

Czego unikać?

 

Na pewno stawom nie służy nadwaga. Zbyt duże obciążenie sprawia, że stawy stają się coraz słabsze, łatwiej może dojść do uszkodzeń, zaś poruszanie się, a nawet zwykłe wstawanie z krzesła jest trudne i bolesne. Zbyt intensywny wysiłek również niekorzystnie wpływa na stawy. Warto więc zadbać o prawidłową wagę, aby docelowo osiągnąć bardzo dobrą kondycję i tym samym mocne stawy na długie lata.

 

Jaką dietę rozpocząć?

 

Nie jest to absolutnie restrykcyjna dieta uboga w produkty. Wręcz przeciwnie – to dieta zdrowa, bogata w naturalne produkty oraz witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co jest zalecane? Przede wszystkim:

 

-Jedzenie nabiału, który jest źródłem białka (ten z kolei buduje chrząstkę stawową). Wystarczy zjeść jeden jogurt dziennie, napić się trochę mleka lub zjeść naturalny twarożek.

 

-Spożywanie produktów pełnych w błonnik, który polecany jest szczególnie tym osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dużą ilość błonnika znaleźć można w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach strączkowych.

 

-Minimum raz w tygodniu jedzenie ryb, które bogate są w kwasy omega-3 oraz witaminę D, które pozytywnie wpływają na stawy oraz chronią przed stanami zapalnymi. Nie ma specjalnych wytycznych odnośnie wyboru samych ryb – może to być tuńczyk, makrela, a nawet sardynki – wedle uznania. Ważne jest tylko, aby zachować regularność w ich spożywaniu.

 

-Wykorzystywanie w kuchni oliwy z oliwek lub oleju lnianego zamiast oleju.

 

 

-Dodanie do menu owoców oraz warzyw, które zwiększają elastyczność stawów. To między innymi cytrusy, truskawki, jagody, ogórki, kapusta, brokuły.