Skóra nie jest łatwa w pielęgnacji, szczególnie skóra na twarzy, która jest cieńsza i znacznie delikatniejsza niż np. skóra na rękach czy nogach. Stres, zmęczenie, zmienne warunki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na jej stan. Zmiany pojawiające się na skórze często są oznaką niedoboru witamin lub alergii, dlatego trzeba stale obserwować jej stan przy codziennej pielęgnacji i szybko reagować w przypadku zauważenia zaczerwienień czy też plam.

 

Pielęgnacja skóry kosmetykami

Skóra dzieli się na:

-normalną (jednak taką mają tylko niemowlęta),

-wrażliwą,

-tłustą,

-mieszaną,

-trądzikową,

-naczynkową.

 

 

Do jej pielęgnacji należy więc wybrać odpowiednie kosmetyki. Te z linii „dermo” dedykowane są cerze najbardziej wymagającej. Należy pamiętać, że wybór złych kosmetyków może spowodować pojawienie się wysypki, zaczerwienień, skóra może zacząć się szybko przesuszać lub przetłuszczać. Do twarzy należy używać kremów oraz olejków, do ciała najlepiej zastosować balsam. Warto wybierać balsamy łagodzące, głęboko nawilżające między innymi z kwasem hialuronowym, aloesem, pantenolem, witaminami A, E, wyciągiem z alg. Dzięki regularnemu nawilżeniu skóra jest miękka, gładka w dotyku oraz elastyczna.

 

Pielęgnacja skóry od wewnątrz

Pozytywny wpływ na skórę mają nie tylko kosmetyki. Skórę należy nawilżać także od wewnątrz. Ważne jest tutaj regularne picie wody – minimum 1,5 litra dziennie oraz spożywanie odpowiednich produktów. W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy A, C czy E. Warto więc jeść dużo cytrusów (źródło witaminy C) oraz ryby, które bogate są w kwasy omega-3 i witaminę C. Dieta powinna być lekkostrawna. Zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw zielonych (np. ogórków), nabiału czy chudego mięsa. Olej lepiej zastąpić oliwą. Nawet gorzka, ciemna czekolada w niewielkich ilościach sprzyja skórze! Warto więc tak skomponować swoją dietę, aby zyskała na niej i skóra i cały organizm.