Cera trądzikowa odznacza się skłonnością do powstawania stanów zapalnych i innych niedoskonałości. Najczęściej za przyczynę trądziku uznawane są zmiany hormonalne. A takie problemy z cerą nasilają się zwłaszcza w okresie dojrzewania. Gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość sebum, przez co cera jest tłusta i trudna w pielęgnacji. Zmiany pojawiające się na skórze bardzo często są oznaką złych nawyków żywieniowych oraz braku witamin. W przypadku jakichkolwiek niedoskonałości zalecana jest szybka reakcja. Doraźne mogą okazać się preparaty kosmetyczne, a w w przypadku większych problemów skórnych zalecana jest konsultacja dermatologiczna.

 

 

Leczenie trądziku

 

Jednym z najważniejszych kroków podczas wdrażania kuracji przeciwtrądzikowej jest codzienne pielęgnacja skóry twarzy. Wymaga to od nas rozsądnego wyboru kosmetyków, których zadaniem jest nawilżenieskóry. W ich składzie powinny zatem znaleźć się takie substancje jak:

 

  • witamina C i E

  • retinol

  • czy wyciąg z aloesu

 

Rytuał kosmetyczny

 

Codzienna pielęgnacja powinna składać się między innymi z dokładnego przemywania skóry twarzy oraz stosowania dodatkowych preparatów kosmetycznych, które z założenia przeznaczone są do cery trądzikowej. Większość z nich oparta jest na kwasie salicylowym, który pomaga w skutecznym usuwaniu martwego naskórka oraz zaskórników. Wskazane jest także dodatkowe oczyszczanie z użyciem peelingu, który umożliwia odblokowanie porów.

 

W takiej codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej powinno się unikać stosowania zwykłego mydła, które może jedynie podrażnić delikatny naskórek i jednocześnie sprzyjać rozwojowi bakterii. Po umyciu zalecane jest dogłębne nawilżenie skóry z użyciem specjalnych kremów głęboko odżywczych. Zmiany trądzikowe powstają nie tylko w wyniku zmian hormonalnych, ale także pod wpływem czynników środowiskowych. Pocenie się czy kurz mogą wpływać na pogorszenie się cery.

 

 

Jaki makijaż przy trądziku?

 

Większość osób cierpiących na zmiany skórne stosuje na co dzień kosmetyki matujące. Zakrywanie niedoskonałości pod warstwą podkładu może jednak powodować zamykanie porów oraz tworzenie większych zmian trądzikowych. Dlatego wybierając kosmetyki do makijażu zaleca się szukać produktów opartych na beztłuszczowych składnikach oraz o jednoczesnym działaniu antybakteryjnym.

 

          

 

Jaki kosmetyk pomaga w walce z trądzikiem

 

Wielu dermatologów uważa, że to właśnie tlenek cynku jest najskuteczniejszym środkiem w walce z oznakami trądziku. Jego działanie opiera się na absorbowaniu nadmiaru sebum, dzięki czemu proces gojenia łojotoku jest znacznie szybszy i skuteczniejszy.

 

Różne rodzaje trądziku

 

Dermatolodzy wyróżniają różne typy trądziku, które pojawiaj się w zależności od wieku. Wśród tych najczęściej spotykanych wymienia się między innymi:

 

  1. trądzik pospolity (pojawiający się w okresie dojrzewania)

  2. trądzik niemowlęcy

  3. oraz trądzik różowaty (pojawiający się u osób dorosłych)

 

 

Trądzik różowaty – czym jest i jak z nim walczyć

 

Trądzik różowaty określany jest mianem zapalnej choroby skóry twarzy, która objawia się intensywnym zaczerwienieniem, pajączkami oraz krostkami. Najczęściej dolegliwość ta dotyka osoby o jasnej karnacji oraz osoby o skórze naczynkowej. Przyczyna powstania trądziku różowatego nie jest do końca znana. Dermatolodzy tłumaczą, że źródeł jej pochodzenia można dopatrywać się między innymi w zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach naczyniowo-ruchowych, chorobach układu pokarmowego czy zbyt długim używaniu maści sterydowych. Także roztocza i towarzyszce im infekcje mogą być przyczyna problemów skórnych, o czym możemy się przekonać między innymi na tej stronie – https://nuzeniec.com.pl/tradzik/.

 

 

Objawy trądziku różowatego

 

Pierwszymi oznakami, które mogą nas zaniepokoić może być częsta skłonność do powstawania rumienia na twarzy. Z czasem takie zaczerwienienie przemienia się jednak w krostki, którym towarzyszy pieczenie.

 

Leczenie trądziku różowatego

 

Proces leczenia trądziku różowatego jest dość czasochłonny i skomplikowany. Do podstawowych zaleceń zalicza się między innymi stosowanie specjalistycznych preparatów kosmetycznych o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Celem tych kosmetyków jest odbudowa warstwy naskórka. W przypadku większych zmian skórnych jak guzki czy krosty zalecane jest podjęcie bardziej inwazyjnych kroków pielęgnacyjnych. Mowa tu między innymi o leczeniu dermatologicznym w postaci zabiegów takich jak:

 

  • dermabrazja

  • czy terapię laserem frakcyjnym CO2

 

 

Leczenie problemów skórnych powinno obejmować również mianem naszych nawyków żywieniowych. Zdrowe odżywianie oraz wzmocnienie odporności może ustrzec nas przed poważniejszymi dolegliwościami. Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej także powinna być wykonywana skrupulatnie. W przypadku trądziku różowatego niewskazane jest natomiast stosowanie preparatów kosmetycznych zawierających substancje drażniące. Również złuszczanie naskórka za pomocą peelingów nie jest zalecane, ponieważ może jedynie mocniej podrażnić zmiany skórne. Pomocne natomiast mogą okazać się preparaty niezatykające porów, bez alkoholu oraz o silnym działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym.