Aby być zdrowym i sprawnym przez długi czas należy monitorować swój stan zdrowia i to od wczesnych lat. Badania profilaktyczne mogą uchronić nas przed poważnymi chorobami, a wiadomo nie od dziś, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Wiele chorób można też wykryć we wczesnym stadium, dlatego tym bardziej zachęca się młode osoby do wykonywania podstawowych badań przynajmniej raz na rok. Mowa tu zarówno o kobietach, jak i mężczyznach.

 

Jakie badania warto wykonać?

 

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to analizie poddaje się krew oraz mocz. Na pewno należy sprawdzić poziom cukru we krwi, aby zobaczyć, czy jest on w normie. To samo z cholesterolem. Jeśli jest on podwyższony mogą grozić nam w przyszłości choroby układu krążenia. Z wynikami zawsze należy udać się do lekarza, który w razie niekorzystnego wyniku zaleci nam specjalną dietę czy też leki. Oczywiście do podstaw należy też morfologia krwi. Coraz więcej osób sprawdza również hormon tarczycy.

 

Jak przygotować się na badanie?

 

Badania krwi wykonuje się najczęściej rano. Można udać się do wybranej przychodni lub też punktu w wybranej placówce prywatnej. Na badanie należy przyjść na czczo. Dzień wcześniej najlepiej zjeść lekką kolację i zrezygnować z alkoholu oraz słodyczy. W innym przypadku wyniki mogą wyjść nieprawidłowe. Samo pobranie krwi nie trwa długo – około kilku minut. Wyniki dostępne są najczęściej już tego samego dnia.

 

Badania dedykowane kobietom

 

Są też badania profilaktyczne, którym poddać mogą się tylko kobiety. Na pewno zaliczyć tu można badanie piersi. Po odpowiednim przeszkoleniu piersi poprzez dotyk można sprawdzać też samodzielnie w domu. Jeśli wyczuje się dziwne grudki, zgrubienia podskórne należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dodatkowo warto zadbać o strefę intymną. Minimum raz w roku każda kobieta powinna odwiedzić ginekologa, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Najpopularniejszym badaniem jest cytologia. Regularne wizyty u ginekologa mogą uchronić przed poważnymi chorobami.

 

 

Należy też pamiętać, że niektóre choroby nie mają widocznych objawów. Tym bardziej zachęca się wszystkich do regularnych badań.